Opinie i Rankingi

Nawracająca opryszczka – jak sobie z nią radzić?

Z bolesnymi pęcherzykami na ustach miał niemal każdy do czynienia choć raz w swoim życiu - szacuje się, że wirusem opryszczki, czyli Herpes simplex 1, zakażonych jest około 80% ludzi na świecie, ale nie wszyscy zmagają się z jej uporczywymi nawrotami. Jak radzić sobie z dotkliwą, nawracającą opryszczką?

Opryszczka - wirus, który nie odpuszcza

Zakażenie wirusem opryszczki oznacza jego obecność w naszym organizmie już do końca życia. Przebywa on w stanie utajenia w obwodowych zwojach nerwowych, a oznacza to, że potrzebuje tylko impulsu, aby się aktywować i objawić w postaci bolesnych pęcherzyków zlokalizowanych w okolicach naszych ust. U niektórych osób może zdarzać się to sporadycznie raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, u innych opryszczka pojawia się nawet raz na miesiąc. Nie istnieją, więc na tyle skuteczne leki na opryszczkę, które całkowicie wyeliminują wirus z naszego organizmu, ale wiele z nich pomoże zmniejszyć częstotliwość nawrotu tej choroby. 

Opryszczka - kiedy się uaktywnia?

Poznanie mechanizmu działania wirusa opryszczki może pomóc nam zminimalizować liczbę nawrotów. Zazwyczaj uaktywnia się on w przypadku obniżonej odporności, więc może towarzyszyć także przeziębieniom i innym chorobom wirusowym, szczególnie w okresach przejściowych, np. wiosną czy jesienią. Bardzo często pojawia się ona również po przebytej gorączce. Ale to nie jedyna zasada, ponieważ wirus opryszczki lubi też aktywować się latem, kiedy raczej nie dotyczną nas infekcje wirusowe. Okazuje się, że skutecznym aktywatorem może być promieniowanie UV i przegrzanie organizmu, a nawet wizyty w solarium. Jeśli więc zauważyliśmy, że również u nas pojawia się opryszczka w takich sytuacjach, to najlepszym rozwiązaniem jest unikanie tych sprzyjających okoliczności. 

Jakie leki na opryszczkę - co stosować przeciw nawrotom?

Jak wyżej zostało wspomniane, nie można wyleczyć się z wirusa opryszczki, ale istnieją leki na opryszczkę, które pomogą nieco złagodzić dokuczliwe i bolesne objawy, gdy już się pojawi. Są to przede wszystkim różnego rodzaju maści i żele, sztyfty, tabletki, a nawet plasterki - ich działanie polega na tym, że łagodzą nieco objawy i skracają czas leczenia, ale ich skuteczność jest najlepsza, gdy zostaną zastosowane jak najwcześniej. 

Nieco inaczej jest w przypadku częstych nawrotów wirusa opryszczki. Zdarza się, że pojawia się on na wargach nawet dwa razy w miesiącu - jest to szczególnie uciążliwe dla takich osób, nic więc dziwnego, że poszukują one innej drogi ratunku. W tym celu stosuje się leki na opryszczkę gemini.pl/kategoria/zdrowie/dermatologia/choroby/opryszczka, które najczęściej mają postać tabletek i zawierają określone składniki aktywne. Są to przeciwwirusowe leki na opryszczkę i należy przyjmować je przez określony okres czasu, czasem dość długi - najlepiej w takiej sytuacji zasięgnąć porady lekarza. Dzięki temu udaje się zminimalizować ilość nawrotów wirusa opryszczki wciągu roku. Właściwie jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania tych leków jest uczulenie na któryś ze składników.

Zobacz
Komentarze (0)