Opinie i Rankingi

Botoks magicznym sposobem na wieczną młodość?

Gładkie czoło w wieku 50 lat? A może perfekcyjnie pełne usta? Takie efekty możesz uzyskać dzięki popularnemu już od kilkunastu lat botoksowi. Ale co to tak właściwie jest, jakie ma działanie i kiedy można z niego korzystać?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, to popularna nazwa toksyny botulinowej produkowanej przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Można go uzyskać dzięki zepsutym wędlinom i konserwom, jednak spożyty stanowić będzie silną truciznę. Wstrzyknięty w mięśnie natomiast, może zdziałać cuda. Jakie ma zastosowanie?

Nie tylko do walki ze zmarszczkami?

Powszechnie wiadomo, że botoks najczęściej wykorzystywany jest, by wygładzić zmarszczki mimiczne. Toksyna ta ma wpływ na złącze nerwowo-mięśniowe, przez co wywołuje skurcze mięśni twarzy, a w rezultacie paraliżuje mięśnie, dzięki czemu skóra się rozluźnia i przestaje się marszczyć. Botoks nie tylko niweluje powstałe już zmarszczki, ale zapobiega też powstawaniu nowych. Najczęściej wygładzane są tym sposobem zmarszczki na czole - lwie, kurze łapki, czyli te pojawiające się w okolicach oczu, zmarszczki dolnej powieki oka czy te występujące na szyi.

Botoks także podnosi kąciki ust oraz wypełnia wargę, dlatego sprawdzi się zwłaszcza u pań, które marzą o pełnych ustach. Mało osób zdaje sobie sprawę jednak z tego, że botoks wykorzystuje się również w leczeniu zeza, przyczyn bólów migrenowych, nadpotliwości czy do usuwania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci chorych na porażenie mózgowe.

zabieg botoksu

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Podstawowym przeciwwskazaniem do wstrzyknięcia botoksu są alergie, uczulenia oraz ciąża, okres karmienia piersią oraz miesiączka. Lekarz nie wykona zabiegu również wtedy, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwgorączkowe lub przeciwbólowe. Przeciwwskazaniem może być również wiek pacjenta - u  osób które ukończyły 65. rok życia, toksyna botulinowa raczej nie przyniesie pożądanych efektów kosmetycznych, ze względu na przewagę zmarszczek statycznych, a nie dynamicznych.

Zabieg - przebieg, profilaktyka i efekty

Zabieg zazwyczaj przeprowadzany jest bez znieczulenia i trwa kilkanaście minut. Jednak u bardzo wrażliwych klientów stosuje się kilka godzin przed zabiegiem maść znieczulającą Emla. Po wbiciu igły lekarz uciska miejsce wstrzyknięcia i okłada je lodem - w ten sposób zapobiega pojawianiu się siniaków oraz przechodzeniu toksyny w niechciane miejsca. Po zabiegu pacjent powinien przyjąć pozycję horyzontalną na 2-3 godziny, by zahamować migrację toksyny.

Efekt zabiegu wstrzykiwania botoksu widoczny jest już nawet po dwóch dniach, jednak zależne jest to od wieku i stanu skóry pacjenta. Pełne efekty widoczne są w ciągu 1-2 tygodni. Po tym czasie odbywa się wizyta kontrolna, podczas której lekarz stwierdza, czy zabieg przebiegł pomyślnie. Efekt kosmetyczny utrzymuje się od 4 do nawet 8 miesięcy, jednak zabiegom wstrzykiwania botoksu można poddawać się jedynie maksymalnie od dwóch do trzech razy w ciągu roku.

Praktycznie każda kobieta chciałaby wyglądać wiecznie młodo. Z pomocą przychodzi więc niedrogi zabieg wstrzykiwania botoksu, który da efekt gładkiej skóry. Warto jednak skorzystać z usług renomowanego gabinetu, ponieważ jad kiełbasiany w rękach niedoświadczonej osoby może wyrządzić więcej szkód niż zysków.

Więcej na stronie klinikamurano.com

Zobacz
Komentarze (0)